Historií osvědčené husí peří dávno nepatří jen do naší ložnice. Jistě se každý z nás setkal s některým produktem, jehož bylo součástí. Výrobci ho využívají jako vnitřní náplň například do bund nebo také do spacáků. Výhodou těchto produktů je především lehkost a zároveň dostatečná tepelná izolace.
- Peří pochopitelně samo o sobě nehřeje.
- Teplo vytvoří naše tělo a péřový produkt ho pak od nás nepustí.
- Funguje tedy jako izolant.
Prvními výrobky, kam se peří dostalo, byly klasické peřiny. Každá hospodyně se snažila nahromadit co největší množství husího peří, aby mohla svou dceru vybavit dostatečně velkým věnem. Budoucí nevěsta i na své péřové přikrývky a péřové polštáře pak vyšívala svůj monogram. Pochopitelně, že monogram byl na ložním povlečení. Ne všude se tento zvyk dodržoval. Jednalo se většinou o dcerky z bohatších rodin nebo městské slečny. Monogram byl pochopitelně složen z iniciálek budoucího příjmení. Problém mohl nastat v případě, že si ženich svatbu rozmyslel anebo se stalo něco, kvůli čemu musel být sňatek odvolán. Pak musela nevěsta vše vypárat a začít vyšívat znovu.
Moderní řešení klasických peřin
I dnes si můžete nechat své ložní povlečení ozvláštnit uvedeným způsobem. Svůj monogram nebo například erb mívali na ložním povlečení i vznešené osoby. V jejich případě si ale neoznačovali takto svůj majetek svépomocí. Tuto práci za ně dělali jejich švadleny. Můžete si tedy pomocí tohoto doplňku připadat jako na zámku.
- Moderní péřové komplety se ale od těch historických velmi odlišují.
- Dnes je výrobci prošívají takzvaným kazetovým způsobem.
Výsledkem jsou peřiny, které sestávají z několika pravidelných oddělení. Tento způsob se provádí z důvodu zabránění sesýpání náplně. Péřové přikrývky přinášejí tedy nejen možnost spát po celou noc v příjemném teple, ale také zajišťují dostatečný komfort.