Ten, kdo se rozhodne koupit již ojetý vůz, musí vždy počítat s tím, že auto, které není nové, a tedy již něco zažilo, může mít různé skryté vady. To však není jediný bubák, který na vás z pod kapoty číhá. Mnohdy prodejci falšují servisní knížky, stáčejí tachometr nebo si vymyslí jinou fintu, kterou obalamutí kupujícího. Záruku dobrého obchodu v takových případech nemáte nikdy, a to ani tehdy, když bude prodejce poctivý. Koupí ojetiny chce kupující ušetřit nějakou tu korunu, musí i ale dát dobrý pozor, aby se mu to spíše neprodražilo. Jestli se rozhodnete koupit ojetý automobil, měli byste eliminovat rizika, který tento obchod přináší. Na co si tedy především dát pozor?
1. Pokud si vyberete nějaké ojeté auto, které máte v plánu koupit, je rozumné, abyste si s sebou vzali svého automechanika, který autům hodně rozumí. Ten se vám na vůz podívá a zhodnotí, v jakém je vlastně stavu, a měl by vám poradit, zda je koupě vhodná či nikoliv.
2. Domluvte si testovací jízdu, která o mnohém napoví. Tato cesta nebývá nijak dlouhá, máte při ní však čas zaměřit se na stabilitu vozu, řazení, brzdění, podivné zvuky, a také si řádně prohlédnete interiér vozu, který by neměl být poškozen ani příliš opotřebován.
3. Zkontrolujte parametry v technickém průkazu s parametry vozu, abyste se ujistili, že opravdu kupujete auto, které je uvedeno v techničáku. Nejdůležitějším číslem každého automobilu je VIN kód, který musí souhlasit s údaji v technickém průkazu.
4. Dejte na celkový stav karoserie. Pokud najdete viditelná poškození nejen okolo dveří, ale také na spodku karoserie či podběhů kol, je jisté, že automobil byl bouraný. To vám potvrdí také zamaskované sváry, velká prorezivění i to, když nebudou dobře doléhat dveře. Takové auto raději nekupujte.
5. Příliš nehleďte na věk ojetého auta. Ne vždy totiž platí, že čím starší, tím horší. I starší vůz, pokud měl dobrou údržbu, může být lepší než mladší auto, na kterém se vyřádil nějaký „závodník“ bez citu.