Fazole adzuki jsou spolu s fazolkami mungo nejvhodnější luštěninou pro proces klíčení. Klíčky můžeme jíst v syrovém stavu, jsou velmi šťavnaté, sladké a u delších klíčků mírně hořké až pikantní. Můžeme si tak dopřát nejen chutný doplněk k zeleninovým salátům a k hlavnímu jídlu, ale také zlepšit svůj zdravotní stav a využít je pro prevenci i léčbu všech civilizačních neduhů.
Čím nás mohou obohatit
Nejsou tolik náchylné na plísně – klíčení luštěnin je obecně snazší u větších kusů, čím jsou totiž semínka drobnější, tím snáze se pokryjí vrstvou plísně, a to se občas stává tehdy, jestliže na ně prostě zapomenete a nepropláchnete je čistou vodou. Začátečníci by raději měli volit cizrnu, fazolky adzuki a mungo nebo hrách a klíčení obilovin a drobných olejnatých semen vyzkoušet až později. Pro začátek je také lepší klíčit menší množství, které se lépe proplachuje, a máte také lepší přehled o všech rostlinkách. Dobrý tip jsou nakličovací misky, s nimiž je celý proces snazší, semena se v nich dobře proplachují a udržují v čistotě, na rozdíl od PET lahví a zavařovacích sklenic.
Jsou jednou z nejzdravějších potravin – velké oblibě se fazole adzuki klíčky Naklíčeno těší zejména v Asii – v Japonsku a v Číně, jsou také považovány za plodinu se silným energetickým potenciálem tzv. Yang, který symbolizuje expanzi, odstředivou sílu, aktivitu a teplo. Proto se také doporučují na onemocnění způsobená chladem a jsou vhodné zejména od podzimu do jara a pro osoby spíše pasivní, zimomřivé a ztuhlé.
Jsou nabité živinami – najdete v nich spoustu vitamínů, živých enzymů, tolik potřebného hořčíku, vápníku a zinku, většinu esenciálních aminokyselin, složité sacharidy a také podceňovanou vlákninu. Klíčení přeměňuje živiny v jádru semínka do lépe využitelné podoby, což už dobře věděli lidé před staletími, a již tehdy se tato strava běžně užívala hlavně v zimním období, v době nedostatku přirozeně rostoucích druhů ovoce a zeleniny.