Kouření dýmek má svá pravidla, pokud si ho chcete skutečně užít. Zejména proces po koupení první nebo nového kousku a jejího čištění jsou velice specifické. Největších problémem je totiž nesprávná chuť a prohořívání dřeva, tzv. briaru.
Po dělat s novým kouskem?
Na typu a tvaru vůbec nezáleží. Když si koupíte nový kus, tak je důležité na něj nespěchat. Aby briar brzy neprohořel, musíte kouřit pomalu a dýmku dva týdny připravovat na pravidelný provoz. Poprvé ji naplňte jen z jedné třetiny a zvolte vykuřte. Nejspíš vás bude štípat na jazyku, ale nebojte. Je to naprosto normální.
Během prvních čtrnácti dnů, za předpokladu denního používání, byste měli přidávat postupně tolik náplně, že poslední den bude plná. Tabákem ji plňte pevně, ale nepřežeňte to. Neustále myslete na dusátko, protože náplň po zapálení nabyde na objemu a bude vám utíkat. Po každém vykouření ji nechte zcela vychladnout a poté ji jemně vyčistěte.
Čištění je základ
Během dvou týdnů se vám uvnitř vašeho vybavení vytvoří ochranná karbonová vrstva. Zároveň si dokonalou chuť užijete až po dvanácti až čtrnácti dnech každodenního používání. Nezapomínejte ani na to, že vám může během bafání vyhasnout, což je normální. Vždy byste ji ale měli dokouřit až do konce. Když to zanedbáte, bude se vám usazovat kondenzát z tabáku, kvůli kterému dýmka zkysne a budete ji moci vyhodit.
Stejně důležité je také čištění. Zde je klíčová pravidelnost. Nejlepší je to po každém vašem malém rituálu. K čištění můžete využívat poppers. Čím kvalitnější, tím lepší. Pokud se stane, že bude karbonová vrstva větší než jeden až dva milimetry, tak je zapotřebí ji snížit speciálním klíčem. Když to neuděláte, vrstva může prasknout a briar prohoří.
Na co nikdy nezapomínat
Nyní přejděme ke shrnutí, na co nikdy nesmíte zapomenout, když si chcete bafání užít a nezničit si své vybavení.
-
Kuřte pomalu. -
Neustále udusávejte tabák dusátkem. -
Po každém použití čistěte. Jen tak předejdete prohoření briaru.