Pořídit klasický hluboký kočárek, anebo sportovní? Každé z řešení má svá pro a proti, tak se nejprve nad nimi zamyslete a poté se rozhodujte.
Vizuální kontakt s matkou – nebo s kýmkoli, kdo kočárek tlačí. U klasického hlubokého kočárku je kontakt dítěte bezprostřední, vzhledem k tomu, že je dítě v ležící poloze, obráceno čelem k tomu, kdo kočárek tlačí, to je značná výhoda zejména u miminek těsně po narození. Mají tak větší důvěru v jízdu kočárkem, sledují každý pohyb dospělé osoby a neztrácí s ní kontakt. U sportovního kočárku je tomu naopak, dítě sleduje prostor kolem sebe, ale na toho, kdo stojí za kočárkem, nevidí.
Výhled – u hlubokého kočárku sledují děti maximálně oblohu a horní větve stromů nebo předměty, které se nachází v blízkosti kočárku, ale nemají panoramatický výhled do krajiny, což může být zejména pro starší miminka omezující a skličující. Proto se pro starší děti doporučují sportovní kočárky, kde je výhled přirozený, a kde mají děti bezprostřední kontakt s okolím. U starších dětí je také již důvěra mezi nimi a matkou či rodiči větší, a není třeba sledovat obličej toho, kdo kočárek tlačí.
Náročný terén – dokud jezdíte s hlubokým kočárkem po městě, po rovných chodnících nebo po silnici, po cestičkách v parku a v podobném rovném a upraveném terénu, je všechno v pohodě. Jakmile s ním však potřebujete obratněji manévrovat mezi výmoly, na rozkopané silnici, na různých provizorních můstcích, přechodech či přejezdech, je to problém. Sportovní kočárky jsou pro pohyb v náročnějším terénu ideální, navíc se nemusíte obávat, zda se někde ve městě náhodou nezačne rozkopávat chodník.
Menší rozměry – sportovní kočárky https://zelenazirafa.cz/cs/8-sportovni-kocarky jsou lépe skladné, mnohdy skládací, takže je jednoduše umístíte do zavazadlového prostoru vašeho auta, a můžete jet s dětmi někam na výlet. U velkých klasických kočárků jste obvykle odkázáni na pobyt v místě bydliště, anebo nepohodlné cestování hromadnými dopravními prostředky.