Práce na počítači
V dnešní době drtivá většina z nás pracuje prakticky celý den u počítače. Člověk si kolikrát ani neuvědomí, že dlouhé hodiny prosedí ve ztuhlé a téměř nehybné pozici před obrazovkou. Před obrazovkou, která navíc nepůsobí zrovna příjemně na naše oči. Člověk se pak často po takové práci cítí velmi unavený, ztuhlý a zachvacují ho bolesti různého typu. Nejčastější obtíže jsou spojeny s bolestmi hlavy a krční páteře, se syndromem karpálního tunelu nebo s bolestmi očí.
Jak je známo, obrazovky a monitory vyzařují tzv. modré světlo. Netýká se to jen počítačů a tabletů, ale rovněž i telefonů a televizorů. Vzhledem k tomu, že jsme prakticky neustále těmto spotřebičům vystaveni, je potřeba si oči chránit. Dnes už jsou k dostání speciální brýle proti modrému světlu. Jsou prospěšné tím, že redukují škodlivé záření. Právě modré světlo může být často příčinou unavených a bolavých očí, může stát za bolestmi hlavy, špatným usínáním nebo poruchou soustředění.
Častým problém bývá také ztuhlost krční páteře. Hlava se nám propadá dolu mezi ramena a celkově se naše postava choulí. To způsobuje zkracování a přetěžování svalů, které začínají nepříjemně bolet. Proto je třeba mít jednak správně nastavený monitor vůči výšce očí a také je třeba dbá na to, aby ruce svíraly s pracovním stolem přibližně pravý úhel. Poté se nebudeme u počítače tolik hrbit a alespoň částečně tak ulevíme našemu tělu. Potřebné jsou také pravidelné přestávky v práci a drobné protažení či lehké cvičení. Některé kanceláře již dnes nabízí možnost využít jakési relaxační místnosti, které jsou různé protahovací a cvičební pomůcky. Pokud máte tu možnost a váš zaměstnavatel to umožňuje, alespoň občas vyměňte pevné kancelářské křeslo za gymnastický míč, na kterém se různým pohubování a pohybem alespoň částečně protahují i sedací svaly. Můžete tak předejít řadě nepříjemných zdravotních problémů.