Nejde jenom o to, že každá nemoc je nepříjemná, ale samozřejmě i o to, že vy si jako rodiče musíte brát náhradní volno a běhat po doktorech, samozřejmě se může jednat o nemoc, kterou mohou chytit obě vaše děti nebo i vy sami. Další potíží je, když jde o nemoc, která je nebezpečnější než obyčejná rýma nebo zánět nosohltanu, ale jedná se o kokové nebo pneumokokové nemoci, jako je zápal plic, mononukleóza, streptokokové nemoci, zánět mozkových blan, zánět středního ucha nebo třeba žloutenka.
Jak se tedy vyvarovat takovým nemocem?
1. Ovoce a zelenina: všechno začíná u jídelníčku. Zařaďte do denního jídelního plánu dítěte mrkev, hrášek, fazolky, jahody, borůvky a maliny a citrusy, hlavně ananas a pomeranč. Všechny tyto druhy ovoce obsahují vitamín C a mnoho vitamínů B případně E, které podporují imunitu dítěte, které je pak méně náchylné k nemocem. Karotenoidy v zelenině, hlavně té červené a zelené, potom stimulují produkci bílých krvinek – právě ty jsou velmi důležité pro boj s infekčními a bakteriálními nemocemi.
2. Spánek: pokud nemá dítě, ale také dospělý, dostatek spánku, je náchylnější k nemocem. Novorozenci by měli spát osmnáct hodin denně, batolata čtrnáct hodin denně a děti mladšího školního věku asi deset hodin denně. Ideálně by děti, které nejsou ve školním věku, měly spát i přes den.
3. Kojte: mnoho studií bylo napsáno na toto téma. Kojení pomáhá dítěti po celý život, aby bylo zdravější a chytřejší.
4. Cvičení: jakákoliv fyzická aktivita je dobrá, jakýkoliv pohyb je lepší než žádný. Plavání, cyklistika a přirozený pohyb dítěte.
5. Stop kuřákům: pasivní kouření je v dnešní době strašák pro děti. Nedovolte, aby děti zůstávaly v zakouřených prostorách.
6. Dodržujte zásady hygieny: dbejte na mytí rukou dítěte před jídlem a po použití toalety, když se vrátí z venku domů, ale také dbejte na to, aby si dvakrát denně čistilo zuby.